Колко са хубави ГОРИВАТА в BG

Въпроси и отговори, свързани с общо технически идеи и проблеми на всички модели. Избор на сервиз, подобряване на аудио системи и т.н.

Модератори: DrakonSSon, NIK, WhitePower, fory79

Re: Колко са хубави ГОРИВАТА в BG

Мнениеот NIK » 27 Сеп 2016, 17:20

Американско изследване разкрива, че премиум горивата нямат почти никакво въздействие върху автомобила ви, но за сметка на това влияят на вашия джоб.
Американците харчат годишно около 2 милиарда долара, за да пълнят резервоарите на колите си с премиум бензин с по-високо октаново число.
От Асоциацията на Американските Автомобилисти обаче са направили проучване, което разкрива влиянието на премиум горивата върху автомобила.
Тествани са били няколко модела - пикап Toyota Tundra с V8 агрегат, Dodge Charger с V6 мотор и Mazda 3 с 4-цилиндров редови двигател.
Изследването е търсело промяна в мощността, икономичността и нивата на вредни емисии на въпросните двигатели, сравнявайки стандартните 95 октанови горива, с техните по-скъпи 98 октанови алтернативи.
Оказва се, че няма никаква съществена разлика в характеристиките на автомобила при шофирането му с по-скъп високооктанов бензин.
Нещо повече - по-скъпото премиум гориво е отнело около 5 к.с. от мощността на V8 двигателят на Toyota Tundra.
Изводът на Асоциацията на Американските Автомобилисти е, че от значение за показателите на автомобила е не октановото число, а качеството на зарежданото гориво.
Някои бензиностанции продават бензин с по-ниско качество, който прави колата по-лакома за гориво и отнема от мощността на двигателя.
Цяла Бълагрия се напълни със Поп КРЪСТЬОВЦИ дяконе.
OT ДОБЪР ПРИЯТЕЛ СТАВА САМО ДОБЪР ПРЕДАТЕЛ
КРИЛА ИМАT ТИЯ ДЕТО СЪРЦЕТО ИМ ИСКА ДА ЛЕТИ - Николай Хайтов
NIK

Мнениеот jungleraver » 27 Сеп 2016, 18:55

Да, естествено но си зависи и от самия автомобил, има серийно коли с широколентова ламбда, при които разликите са по-големи, ако не в разхода, то във мощността.
Да не отварям дума за модифицираните мотори, тук СААБ-истите сме късметлии с тази идеално измислена knock-detection (засичаща детонации) система през свещите, почват детонации - сваля бууст и връща аванс, и мотора остава жив, естестено това е предимството на виското октаново число - устойчивост към детонации, един агресивно модифициран мотор мапнат за 100 октана и без knock сензор (било той и от обикновен тип "микрофон"), или неизправен такъв, му трябват няколко сериозни ластика на 95 в малко по-топло време, и буталата потичат.
Та така, в общи линии ако си караш нормалната кола, стокова със 100 октана само се набутваш, но ако и врътнеш делкото от заводски 5* аванс, на 15* (разбира се това най-често се прави софтуерно, но просто се сетих за старите времена), о повярвай, разлика ще усетиш, и то голяма, ако го направиш с 95 кефа ще е за кратко.
Последно обобщавам - висок октан - висока детонационна устойчивост = позволява по-агресивен аванс, и/или по-висок бууст, за стокова атмосферка файда нула, за стокова турбо кола...горе долу, прмерно е добра идея в големите жеги лятото, когато са повече предпоставките за детонации, за модифицирана кола според мен си е задължително, дори на смотаните ибейски чипове за атмосферки си пише в инструкцията да се премине само на високооктаново гориво, иначе риск.
Все пак, хубаво е че ги има тези горива по колонките, така всеки има избор и си преценява възможностите и приоритетите.
Аватар
jungleraver

пилот на: 900NG Aero

Мнениеот emo75 » 28 Сеп 2016, 07:32

Спторед мен има значение само дали е качествено горивото, а не октановото число.

Моят сааб върви перфектно с 95.Стокова 230 коня :D В началото го зареждах със 100, но голяма разлика във вървежа не открих. Но пък иначе с друга кола съм имал проблем след зареждане на високо-октатов бензин, който се оказа пълен шит.
бивш пилот на аеро 9-5
Аватар
emo75

пилот на: ex-aero 9-5

Мнениеот ivied » 28 Сеп 2016, 09:56

...че то в БГ - 98 или 100 октана отговаря ли на 95? :nervi:
Не карайте колата си с по-голяма скорост, от тази с която лети вашия ангел-хранител!
Аватар
ivied

Мнениеот emo75 » 28 Сеп 2016, 10:25

ivied написа:...че то в БГ - 98 или 100 октана отговаря ли на 95? :nervi:

Не, стандартите в Бг са си такива като в останалия бял свят. Проблемът е, че понякога не си правят труда да ги следят изкъсо. Няма гаранция ,че като си купиш 98 или 100 няма реално да караш 86 :lol: . На мен точно това ми се случи преди 4 години в голяма и уважавана верига от бензиностанции, а не селска зареждачница, насред полето - заредих 100 и таблото на колата светна, не щеше да върви, голям зор видях, докато се прибера; като преполових резервоара, заредих отново 98 от друга верига и святкането изчезна. Така ми стана ясно какъв "високооктанов", примесен с вода са ми пробутали.
Има една-две вериги, от които редовно зареждам и засега не съм открил да лъжат драстично с нещо.
бивш пилот на аеро 9-5
Аватар
emo75

пилот на: ex-aero 9-5

Мнениеот DrakonSSon » 28 Сеп 2016, 15:33

И аз карам предимно с 95, не за друго просто в Казанлък няма друго единствено Шел имат 100, но изобщо не усещам разлика...пробвах и другите подобрени версии 95, но пак разлика няма...
Наскоро заредих в Габрово 98 и веднага колата заработи много по гладко и разхода падна с литър, явно и качеството се определя от съответния град както и цената за пример, когато заредих в Габрово на 1,64лв в Казанлък беше 2,02лв за 95
Сааб за мен не е само една кола, тя ми помогна да се запозная с приятел, тя ме накара да заобичам автомобилите и свободата която те ни дават!
Не е важно дали караш Сааб, важно е той да е в сърцето ти и да вярваш в неговата философия... :)
Аватар
DrakonSSon

пилот на: 9-5 SE MY 1998 2.0t 150 к.с.+

Мнениеот NIK » 28 Сеп 2016, 17:29

Всяко хлапе знае ,че 100 октана е 95 със добавка която за бензините вместо да подобрява влошава аз лично вече 4000 км карам със 95 колата се дуржи по добре даже и със 200 км.Скоро се запознах със работещ в нефтената компания от приказка на маса се издаде как излизат горивата от комбината 95 варира от 94,4 до 94,8 за 100 октана основата е 95 слагат се добавки за вдигане на октана със шепите дано стане 100 за дизела лишен от калоричност тоест не е така мазен ,че да смазва помпа и дюзи Газста си излиза чисто приравнена на 70 октана като метана подсилва се със добавки.
NIK

Мнениеот NIK » 06 Окт 2016, 17:24

Изображение
Това е гориво от кола нов внос там дето някой си мислят,че всичко е ОК.
NIK

Мнениеот knzone » 06 Окт 2016, 18:15

А аз си помислих че си снимал чаша с кафе :shock:
................................................................................................................................................
easy to fly
Есть чалавек есть проблем - Нет чалавек нет проблем
Аватар
knzone

пилот на: Ту-160/белый лебедь/

Мнениеот ivied » 08 Окт 2016, 12:37

NIK написа:Това е гориво от кола нов внос там дето някой си мислят,че всичко е ОК.

Има цели паркинги и дилъри дето са за коли само за "Експорт*" - на цени на едро от 500-1000 Е - карани с репатраци... Има коли, които си чакат реда с години... Там не ръжда или "кафе", ами и зоологическа градина може да откриеш...
На бас, че от тая дето на седмица минава по 500 км. едва ли ще източиш това... Или тая от обявата в немското мобиле, 9-5 та комби с детската седалка..?! Ама спряла/изписала нещо само 1-път - и дето не им се дават поредните ХХХ-ХХХХ евра за нещо си - неизвестно какво :mrgreen:

*Значи за 6 коли + транспорта - даваш средно по 5-6 бона в Е - преправяш, донатъманяваш, режеш, боядисваш, лъскаш, пренавиваш километража и си ти със 200%... сега искаш и горивото да източат, промият резервоара (и то от кокошкари, дето, като са почвали и радията сваляха и продаваха отделно, за зимни/те гуми да не говорим...) ами те са го източили още в Европата, толкова отдавна...
Не карайте колата си с по-голяма скорост, от тази с която лети вашия ангел-хранител!
Аватар
ivied

ПредишнаСледваща

Назад към Общ технически раздел