Покупка на СААБ 9-5 Аеро.

Saab 9-5

Модератори: DrakonSSon, NIK, WhitePower, fory79

Покупка на СААБ 9-5 Аеро.

Мнениеот delyandamyanov » 30 Май 2017, 01:14

Здравейте! Фен съм на марката и все се точа, но не мога да се реша. Бях залитнал към Вектра Ц с 2.8 л ДВГ, но тези дни ми попадна една обява за 9-5 аеро комби. Ето всъщност линк на обявата: https://home.mobile.de/PRIMABILERTAASTRUP#des_244366935. Колата е в Дания и е карана тук, понастоящем пребивавам по тези географски ширини. Колата има изгнило по задната врата и някои места, което не ме плаши толкова. По ме притеснява километража. Цената, поне за мен е ниска, но колко ли разбирам. Слушал съм мнения, че един автомобил, след като е изминал голям километраж, значи е поддържан и може да измине поне още 50% от досегашния си пробег. Логически, за да е на такива километри, значи собственика я е поддържал. Утре, т.е. днес, мисля да прескоча до автокъщата и да видя този самолет наживо и да го чуя, как работи, не че ще разбера нещо, но поне да се направя, че гледам. Там има още един https://home.mobile.de/PRIMABILERTAASTRUP#des_244898767, но е по-малък ДВГ, мисля че е 2л с турбо, дават го 150 к.с., но е старичък.
Има още един Аеро на около 100 км от мен, но в съседна Швеция и за жалост е с 3 врати: https://www.blocket.se/helsingborg/Saab ... ?ca=23&w=3. По-стар е, но е доста по-запазен и на по-малък километраж. Цената е като напървия, приблизително.
Не знам защо, но ми е влязла муха в главата за кола с двг над 200 коня и оглеждам някои марки, но определено СААБ я предпочитам. Има 3 волва и 2-3 ситроена с 3 литровия двг, но не знам. За Волво залагам на стабилността на марката и коравите мотори, които без проблеми при поддръжка може да карат и до милион, виждал съм на по 600 000 км и си джиткат кат пичове.
Иначе доста често гледам ето този: https://www.blocket.se/malmo/Saab_9_5_2 ... ?ca=23&w=3, въпреки че е само 2.0 с турбо, но е добра година и много добър вид. Този даже е по-близо до мен, на 60 км, но пак в Швеция.
Та колеги, помогнете ми с мнения и съвети. Какво да гледам, слушам и т.н. Започнах да чета други теми и постове, но нямам толкова време, за да изчета всички, а дефакто тези дни трябва да купя нещо, че ще се прибираме към Бг-то и да си имаме нещо да си търкаляме там. Почерпката няма да ми се размине, обещавам!
delyandamyanov

пилот на: Nothing!

Re: Покупка на СААБ 9-5 Аеро.

Мнениеот NIK » 30 Май 2017, 05:34

Здравей и добре дошъл във форума ето моето мнение.
1 обява типично Аеро като гледам км. значи вече е минало задължителното за модела смяна на веригата трябва само да провериш дали включва задна добре.
2 обява е 2,0 Т която изглежда като Немска служебна кола няма нищо коне се слагат спокоино може да стане Аеро.
3 обява 9-3 не е 9-5 за това е със 3 врати доста живот е видяла от вън изглежда прекрастно вътре вече и личи годинките
4 обява същатата като от втора обява единствен + в багажника има още едни гуми с джанти.
Цяла Бълагрия се напълни със Поп КРЪСТЬОВЦИ дяконе.
OT ДОБЪР ПРИЯТЕЛ СТАВА САМО ДОБЪР ПРЕДАТЕЛ
КРИЛА ИМАT ТИЯ ДЕТО СЪРЦЕТО ИМ ИСКА ДА ЛЕТИ - Николай Хайтов
NIK

Мнениеот delyandamyanov » 30 Май 2017, 20:01

Днес огледах 1 и 2. На 1 само името му е аеро, дори изглежда по-зле на живо и според мен ще глътне много средства, за да стане истинско Аеро. Номер 2 изглеждаше безупречно вън, но вътре малко въпросителни и съмнения за реален километраж. На малкия дисплей на таблато с инструментите му бяха умряли доста пиксели и не се виждаше почти нищо, волана беше захабен, както и някои от копчетата на въпросното табло или кокпит или както се нарича. Ако колата е на реални км, значи е била донор на някой. Запалих двигателя. Запали малко бавно, може акумулатора да е бил слаб. Като запали, вдигна до почти 2000 оборота и доста бързо утихна. Направи ми впечатление, че бързо, за може би 2-3-4 минути работа вдигна към може би 60-70 градуса, двигателя беше студен при старта. Навън беше топло, около 20, но все пак, толкова бързо да вдигне температура!? Може и да не отчита правилно. ДВГ-то обаче беше поомазано в масло. Пропуснах да спомена изключително неравномерна работа преди да загрее, та дори и след това, като че ли тресеше помалко. Масло имаше от най-отгоре, мисля е капака на клапаните или каквото е там, не разбирам, но от видимата страна беше поолят.
Някак не можах да я почувствам тази кола и разочарован от състоянието и. Все пак те и парите и толкова. Обмислям утре или вдруги ден да прескоча до Швеция и да видя номер 4, дори е по-евтина и поне по снимки е доста по запазена, въпреки повечето километри, но е поддържана, минала е технически преглед без забележки, което е много трудно в Скандинавието, което ме навява на мисълта за поддържан автомобил. Годината е по-добра 2005 и ... не знам колеги! Лаик съм! До сега съм имал 2 коли и двете нови, но с последната гризнах дръвцето и вече никога нова кола. По-добре ъмнайсе годишна кола, но мирна глава, отколкото нова която след 1 месец е на 50% от цената и отделно докато трае гаранцията плащаш за щяло и нещяло и я плащаш още един път. Като тръгнеш да я продаваш, всеки мърсолко с мляко около устата ти казва, че най-много 35-40% може да ти даде, била незнам си ква на цвят, ама то вървели не знам си какви ... двигателя слаб, трябвало да е с поне ... Извинявам се, разгорещих се.
Изниква следния въпрос. Няма ли да е по-добре да си дойда, с какво да е и да си купя някой Сааб от Бг? Цените са малко по-високи, но поне видях само поддържани и то при НИК в Пловдив. За мен е някаква гаранция, че колата ще е в ред и ще ми служи вярно, докато не реша да я сменя за по-нова.
delyandamyanov

Мнениеот NIK » 31 Май 2017, 05:30

Не си случил от тези като мен да си купят кола по снимка.Омазан със масло мотор на Сааб е почити винаги задължително обичат маслото.Тресенето може да е от свещи и касета нормално е да вдигне и до 2000 оборота.Загряването е много бързо даже ужасно бързо тук в Бг аз се боря да държат по ниски градуси с цел удължаването на живота на мотора.Номер 4 ако е ок от всякъде може вътре да сменяш каквото ти душа иска табло, седалки ,сидове, кори на врати и волан.Същия номер 4 и на мен ми хареса гол от всякъде и готов за предаването Пич оправими колата.
NIK

Мнениеот delyandamyanov » 31 Май 2017, 11:15

Значи всичкото което съм знаел за колите, трябва да го забравя! Кола с характер! Харесва ми! Какво ли ще е, ако подкарам един такъв? Ами аз пак да си попитам, по добре да се изложа, но да се науча. Не съм фен на дизела, но погледнах и има някои изгодни предложения, като този: http://www.dba.dk/saab-9-3-19-tid-120-l ... 031981959/. Същият двигател се слага и на Опел. Ако все пак попадна на дизел, кой двг е по-добър или да бягам от дизела? Защото този от снимката, поне по снимки ми изглежда добре, годината е добра, цената е като на другите. Е, не е 9-5, нито комби, но ... не знам, раздвоен съм. А разликата между 9-3 и 9-5 в какво се състои? Габарити, оборудване?
delyandamyanov

Мнениеот DrakonSSon » 31 Май 2017, 16:38

Здравей и двата модела си имат +/- както и двата типа двигатели...
Аз лично бях също пред подобен избор и избрах 9-5 2,0т
По-голямата кола си е по-голяма и си е плюс...
А за бензина и дизела всеки си има мнение аз предпочитам бензина
Всичко е въпрос на избор и предпочитания!
Разгледай добре форума, почти не възможно е да не си отговориш на въпросите си...
Пожелавам ти успех и се надавам скоро да се похвалиш със :saabbord:
Сааб за мен не е само една кола, тя ми помогна да се запозная с приятел, тя ме накара да заобичам автомобилите и свободата която те ни дават!
Не е важно дали караш Сааб, важно е той да е в сърцето ти и да вярваш в неговата философия... :)
Аватар
DrakonSSon

пилот на: 9-5 SE MY 1998 2.0t 150 к.с.+

Мнениеот emo75 » 31 Май 2017, 19:53

Здрасти колега,
Щом си в Скандинавия, според мен по-лесно е да търсиш в Швеция. Там изборът ще е много по-голям.
Относно цената.... Ами, зависи с каква цел вземаш аерото. Ако търсиш автомобил като за теб, на който да разчиташ, е по-добре да дадеш малко повече в началото, но да знаеш, че имаш надеждна кола, а не обект за перманентна реставрация. Иначе, 15-годишно аеро, на което почти нищо не му е пипано, може да се намери за под хиляда евро. Такива са ми наблюденията поне за Холандия и Великобритания. Друг е въпросът, че това не е случайно.
Тоест - ако просто ти се ще да си начешеш крастата по бърз и евтин автомобил, и като се развали- да не се занимаваш с наливане на пари - това е вариант.

Иначе, аерото е уникален автомобил. И шофирането му носи голяма тръпка. :tboost:
бивш пилот на аеро 9-5
Аватар
emo75

пилот на: ex-aero 9-5

Мнениеот saabman » 31 Май 2017, 21:39

Относно цените

В Германия Сааб не се цени много по разбираеми причини, и въпреки това за под 5000евро свясно Аеро няма

Лично аз купувам за части Аеро на около 300-400€
и се моля да не ме остави на аутобана докато го дотътря до сервиза
щото тея коли за тея пари са пълни гробници

Ако ще реставрираш, т.е. кола дето си заслужава, си приготви 2000-2500€ и от там нагоре до колкото си решил

Мойте коли който вече са 3 :? всичките съм ги купувал с някакви дефекти и съм вложил поне по 60 часа труд(аз съм търговец и монтьор,че вече и малко програмист, кво да прайш неволята учи) и части за поне 1500€ на кола
Последната има и да се пръсне тук таме, аз не съм бояджия за жалост, така, че поне 500€ там ще отидат

Обаче едно перфектно отвякъде Аеро прави дори тук в Германия впечетление

Така,че не се надай на евтино и хубаво
Ако сам си монтьор можеш и по-евтин вариант да избереш, ако ли не по-добре си купи Аеро за 5000€ или си търси друга марка превозно средство
saabman

Мнениеот emo75 » 01 Юни 2017, 00:10

Колега, сега като ти разгледах обявите - все бараки си набелязал ;) Хубави коли са, но тръгнеш ли на тотално обслужване и реставрация, ще ти излезе поне петорно над цената, за която си я купил.

Саабман хубаво ти каза: аеро сааб /дори и над 15 годишен/ в добро състояние за 2 хиляди евро - забрави. Вземеш ли го - в дългосрочен план само ядове ще имаш.

Иначе, ако трябва да избирам между трите , които си показал, аз бих взел 9-3-ката. Изглежда най-читава.
бивш пилот на аеро 9-5
Аватар
emo75

пилот на: ex-aero 9-5

Мнениеот NIK » 01 Юни 2017, 05:53

Скоро в една тема си начесаха крастата една групичка в спор бензин или дизел.Ето и моето обяснение за 9-5 или 9-3 ако си се возил на 9-5 дори и 9-3 SS ще ти се стори някак по Опелски.Ако си избираш кола трябва да я почувстваш като твоя лична още преди да си я взел иначе разочарованието е голямо.Дизел 1,9 комби 9-5 аз търся за един мой клиент от година защото той иска точно такава и няма никъде не се продават.Същия мотор но на 9-3SS има много но това не е критерий ,че е по лоша кола вози по твърдо и вътрешното обзавеждане е по лошо от 9-5.
NIK

Следваща

Назад към Saab 9-5